Ważne zmiany w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZKG „KM”

Od 1 września Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” zmienia rozkład jazdy na liniach komunikacji miejskiej. Największe zmiany zostały wprowadzone na liniach do Bogucina i na Kopalnie (Olkusz ul. Wspólna).

W ramach wrześniowej korekty zmieni się częściowo przebieg linii 475 z Olkusza do Bogucina. Większość kursów realizowana będzie przez Pomorzany (ul. Długą), zamiast tak jak dotychczas przez ul. 20-straconych. Pojawią się także nowe kursy, dzięki którym łatwiej będzie dostać się z Podgrabia, Bogucina Małego i Dużego oraz Pomorzan w kierunku centrum Olkusza. ZKG„KM” tak zaplanował rozkład jazdy w niedziele i święta, aby mieszkańcy Podgrabia i Bogucina mieli możliwość powrotu z Olkusza po godz. 22. Dotychczas takiego połączenia nie było. Podczas zebrania wiejskiego w Bogucinie Małym Mieszkańcy zwracali uwagę na duże przerwy w kursowaniu autobusów w dni wolne od pracy (brak autobusu pomiędzy godz. 16 a 21). Także i ten problem udało się pozytywnie rozwiązać. Od 1 września zostaną uruchomione kursy po godz. 16-stej, 18-stej i 20-stej.

– Autobusy linii 475 będą odjeżdżać nie jak dotychczas z przystanku Olkusz Supersam ZKG KM, a będą wydłużone do Dworca PKS. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać do szkół, przychodni i instytucji zlokalizowanych w okolicy ul. Króla Kazimierza Wielkiego – podkreśla Łukasz Kmita, przewodniczący ZKG KM w Olkuszu. Dzięki tym zmianom skorzystają także mieszkańcy gminy Klucze. Część autobusów nie będzie wjeżdżała bowiem na Pomorzany, przez co skróci się czas przejazdu z i do Olkusza. W związku ze skierowaniem większej ilości autobusów przez ul. Długą, częściowo ograniczone zostanie kursowanie autobusu linii PS1.

Związek postanowił także uruchomić w dni robocze dodatkowy kurs nocny oznaczony symbolem „475N” łączący centrum Olkusza z osiedlem Pakuską, ul. Orzeszkową i os. Młodych Pętlą. Autobus wyruszy o godz. 23:15 z Supersamu i pojedzie ul. Kościuszki, Króla Kazimierza Wielkiego (z obsługą przystanków Skarbek, Dworzec PKP, Wiadukt) dalej DK 94 i Aleją Tysiąclecia pod Szpital i na Orzeszkową, a następnie ul. Jana Pawła II, ks. Gajewskiego i Kochanowskiego do pętli na os. Młodych. – Coraz więcej naszych mieszkańców pracuje w stolicy Małopolski. Ostatni bus z Krakowa wyjeżdża o godz. 22:15 i do Olkusza dociera w niecałą godzinę. Jednak bus nie jedzie przez największe olkuskie osiedla czyli os. 1000-lecia i Młodych. Dlatego chcąc umożliwić pasażerom wracającym z Krakowa możliwość bezpiecznego powrotu do domu uruchomiliśmy dodatkowe połączenie o godz. 23:15 z Supersamu w kierunku os. Młodych – informuje przewodniczący ZKG „KM”.

Zmiany dotyczyć będą także linii kursującej na ul. Wspólną, do przystanku Olkusz Kopalnia Pomorzany. Zgodnie z uwagami pasażerów kursy tego autobusu zostały przyspieszone o ok. 10 minut. Od 1 września zmieni się także operator obsługujący to połączenie oraz oznaczenie linii. Dotychczasowy kurs oznaczony symbolem 475K zostanie zastąpiony symbolem PSK. – Przeprowadziliśmy badanie potoków pasażerskich z którego wynika, że nie ma potrzeby uruchamiania na Kopalnię autobusu 60-osobowego. Dlatego od najbliższego wtorku linie tą obsługiwać będzie mniejszym pojazdem firma SIOŁATRANS– zaznaczają przedstawiciele ZKG „KM”.

Od września zmienia się także rozkład jazdy na linii SŁ. Utrzymane zostaną dojazdy w godzinach porannych pod olkuski Szpital. Dodatkowo uruchomiony został kurs o godz. 18:30 z ul. Jasnej i os. Słowiki w kierunku centrum miasta.

Po wakacjach wraca także popołudniowy kurs bezpośredni linii 467 z Bukowna i Bolesławia do Olkusza (oraz powrót). Ponownie kursować będą także autobusy linii 466 w kierunku Bukowna Boru Biskupiego i Bukowna Starego.

Na wniosek samorządowców z Bukowna autobus linii 466 szybciej dotrze także w godzinach dojazdu pracy pod ZGH Bolesław (skrócenie czasu przelotu autobusu w Bukownie Starym).

Szczegółowe rozkłady jazdy zostały wywieszone na tablicach przystankowych. Informacje można także uzyskać pod nr telefonu 32-641-39-14 oraz na stronie ZKG„KM”.